Напередодні Командного чемпіонату світу 2015, що розпочнеться вже 19 квітня у Вірменії, ми поспілкувалися з рейтинг-лідером української збірної, переможцем шахових олімпіад 2004 і 2010 років, Павлом Ельяновим.

 

Павло, Ви щиро раділи за Марію Музичук. За яких умов вона зможе перемогти Хоу Іфань? Ми всі ще добре пам’ятаємо невдалу спробу Анни Ушеніної.

Перед матчем Анни з китаянкою я вважав, що у харків'янки також є певні шанси у тому матчі. На жаль, Ушеніна не змогла зав'язати реальної боротьби, хоча в деяких партіях вона володіла ініціатиативою. Марія - молода шахістка, яка об'єктивно входить у світову жіночу еліту вже зараз, що вона й довела в Сочі. При належній й усебічній підготовці, вважаю, що перемогти Хоу Іфань цілком можливо!
 

Які Ваші найближчі шахові плани? 

Зараз я їду у потязі - в дорозі на німецьку бундеслігу :). Граю за клуб з м. Дрезден. Також через тиждень наша збірна вилітає до Вірменії на командний чемпіонат світу. Цього року це головний командний турнір і ми, звичайно, будемо намагатися потішити вболівальників.


Бажаємо Вам та збірній успіхів у Вірменії! Говорячи про шахову корону, як гадаєте, Кубок світу 2015 серед чоловіків принесе несподіванки? Плануєте у вересні поїзду до Баку?

Так, візьму участь у Баку. Цікаво, що мені вдалося відібратися в цей кубок світу 3 (!) рази! Я потрапив у заповітні 23 місця на чемпіонаті Європи в Єревані та Єрусалимі, а також мій рейтинг достатній для кваліфікації напряму. У мене така статистика, але цілком можливо, що це своєрідний рекорд. Хоча, одного шахіста з такими ж досягненнями в цьому циклі я можу назвати: Давид Навара. Що стосується несподіванок, то Кубки Світу завжди багаті на таке!
 

Павло Ельянов має найвищий рейтинг серед гросмейстерів України - 2733Розкажіть про українське шахове середовище. Які є позитивні зрушення? Чого бракує? Після змагань в найрізноманітніших куточках нашої планети Вам є з чим порівняти.

Я в багатьох своїх інтерв'ю вже відзначав роль президента ФШУ В.В. Капустіна у розвитку шахів в Україні за останні 5 років. Вважаю, що зроблено багато з точки зору професійних шахів. Різко підвищився престиж чемпіонатів України серед чоловіків та жінок: щороку проводяться півфінал і фінал з солідними призовими. Покращилися умови для гри за збірну країни. Звичайно, багато речей можна поліпшити, і, в першу чергу, я б відзначив брак підтримки дитячо-юнацьких шахів. На жаль, практично відсутня державна підтримка талановитих молодих шахістів. У цьому ми у багато разів поступаємося провідним шаховим державам, таким як Росія, Вірменія, Азербайджан, Індія та ін.


На що звернути увагу любителям шахів, щоб підвищити рівень гри в 21 столітті? Або іншими словами: коли Ви граєте із шахістами із значно нижчим рейтингом, то які типові помилки вони роблять?

У наш комп'ютерний вік очевидно, що вміння працювати з комп'ютером має чи не першорядне значення в різних сферах діяльності. Шахи тут не виняток. Вміння швидко обробляти інформацію і виділяти найважливіше – необхідне уміння для сучасного елітного шахіста. Це не означає, що шахістам не варто вивчати партії великих майстрів минулого - класика ніколи не втратить своєї актуальності!
 

Ви займаєте активну громадянську позицію. Що можете сказати про те, що відбувається в країні?

На жаль, я не володію достатньою кількістю інформації, щоб робити далекосяжні висновки. Я підтримував і підтримую європейський вектор розвитку України, вважаю його єдино правильним. Питання у тому, якою ціною це може бути досягнуто. Я не оригінальний і думаю, що припинення війни - це основне завдання.

 
Яким є Павло Ельянов поза шаховою дошкою? Які книги читаєте, які фільми дивитеся?

Маю зізнатися, що став менше читати в останній рік-півтора. Причиною цього є багато в чому те, які події відбувалися у нас в країні. Досить багато часу йшло на прочитання новин і різну аналітику. Трохи шкодую про згаяний час, тому що левова частка прочитаного була яскраво вираженою пропагандою. Остання книга, яку я не дочитав, є «Государ» Н. Макіавеллі. За 5 століть вона не втратила своєї актуальност, і я рекомендую її всім, хто не знайомий з працями великого філософа і державного діяча!

Якщо говорити про кінематограф, я віддаю перевагу якісним американським і європейським серіалам. З останнього я б виділив "Картковий Будинок" (всі 3 сезони); також мені дуже сподобався 1-й сезон "Лікарні Нікербокер".

Яка із останніх партій запам'яталася Вам найбільше?

Останні два турніри, в Єрусалимі і Рейк'явіку, склалися для мене дуже непогано: вдалося виграти 11 партій і програти лише одну. Однак саме ця єдина поразка виявилася найбільш незабутньою! Більш того, Kg1!! - найнеймовірніша ідея, яка коли-небудь траплялася у моїх партіях.                                             
Партія Павла Ельянова з Денисом Хісматулліним

Партія з коментарями Павла www.viewchess.com/cbreader/2015/4/11/Game63204413.html