Часто шахісти вправні у мистецтві слова.

1. Половина всіх варіантів, які шахіст розраховує під час партії, виявляється непотрібною, але, на жаль, ніхто заздалегідь не знає, яка саме половина (Тімман) 

2. Якщо хтось назвався шахістом, і при цьому акуратно причесаний, не смикає ногами і виразно розмовляє, - він самозванець (Наданян)

3. Життя шахіста набагато важче, ніж життя художника: художник сподівається, що, можливо, одного дня він отримає визнання і грошову винагороду; у шахового майстра немає і цієї надії (Марсель Дюшан)

     
                                                 
Марсель Дюшан, французький художник

4. Хіба вузьке визначення "гра" не образливо для шахів? Проте це і не наука, і не мистецтво, вірніше, щось середнє, що витає між двома цими поняттями (Стефан Цвейг)

5. Основний принцип середини гри - координування дій фігур, і якраз у цьому більшість шахістів виявляє слабкість. Багато хто намагається атакувати, коли фігури розкидані по всій дошці без жодного узгодження їх дій, а врешті-решт з подивом шукає, у чому була помилка (Капабланка)

6. Я маю два покликання: шахи та інженерію. Якби я грав тільки в шахи, мій успіх не був би значно більшим. Я можу добре грати в шахи, тільки коли я повністю від них відсторонений, коли я відчуваю "шахову спрагу" (Ботвинник)

7. Моя сильна сторона - середина гри. Я отримую задоволення від критичних моментів! Це, безсумнівно, компенсується у перших ходах та не зовсім ідеальній грі в ендшпілі. У моїх партіях я часто навіть до нього не доходжу! (Спаський)

8. Я почав просто сидіти за шахівницею, вивчаючи фігури. Спочатку я навіть не читав книг і просто грав сам. Я думаю, що це та причина, чому в мене розвинулося гарне інтуїтивне розуміння шахів (Карлсен)

9. 
Завдання позиційного гравця - це систематично накопичувати невеликі переваги і перетворювати тимчасові переваги у постійні, в іншому випадку гравець з кращою позицією обов'язково переможе (Стейніц)

10. Для багатьох моїх колег краса гри полягає в торжестві логіки. Прекрасна партія - це класична будівля з бездоганними пропорціями. Я теж нерідко досягаю мети за допомогою здорового глузду, але все ж більше ціную в шахах тріумф алогічності, ірраціональності, абсурду (Таль) 


11. Якщо це правда, що стиль гравця - це його сутність, то кожен грає так, як це закладено в його природі. Я, наприклад, обережний, і мені взагалі не подобаються ситуації пов'язані з ризиком (Петросян)

12. Пряма і енергійна атака на короля успішна тоді, коли у ній беруть участь усі фігури. Опір треба подолати, чого б то не коштувало. Атаку не можна перервати, оскільки відступ зазвичай веде до поразки (Капабланка)


13. Тактик повинен знатищо треба робитиколи є що робитистратег повинен знатищо треба робит коли нема чого робити (Тартаковер)

14. На шахівниці брехні і лицемірству немає місця. Краса шахової комбінації в тому, що вона завжди правдива. Нещадна правда, виражена в шахах, їсть очі лукавому (Ласкер)

                                                                            Таркатовер та Ласкер

15. Це правда, шахи можуть бути милою сімейною грою - але тільки поки батько не виграє у сина (актор Альберто Сорді)